| Skoki narciarskie

Polska stolicą skoków narciarskich w sezonie 2020/2021. Rafał Kot: pandemia uratowała nas przed kompromitacją

Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała
Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała (Fot. PAP)

Puchar Świata (dwukrotnie), Puchar Kontynentalny (13-14 marca), Puchar FIS... Zakopane w tym sezonie zorganizowało aż cztery weekendy ze skokami narciarskimi na Wielkiej Krokwi, a jest gotowe na więcej! – Jest tylko jeden warunek. Niech to będzie ujęte w kalendarzu. Wtedy jesteśmy w stanie ogarnąć nawet kilka weekendów z Pucharem Świata – tłumaczy Rafał Kot, współorganizator konkursów w Zakopanem.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Polska podołała wyzwaniu. Mimo pandemii koronawirusa i wprowadzania restrykcji, udało się bez większych kłopotów przeprowadzić zawody w skokach narciarskich na najwyższym poziomie. Duża w tym zasługa miasta Zakopane, które ugościło w trakcie kilku miesięcy setki sportowców.

Jestem jak najbardziej za tym, żeby w Polsce było coraz więcej imprez, związanych ze skokami. Jest tylko jeden warunek. Niech to będzie ujęte w kalendarzu. Wtedy jesteśmy w stanie ogarnąć nawet kilka weekendów z Pucharem Świata w Zakopanem. Możemy zrobić także turniej. Przymierzamy się do tego od paru lat. Wtedy oprócz stolicy polskich Tatr w grę wchodziłby jeszcze Szczyrk i Wisła. Nie od dziś wiadomo, że sportem rządzą pieniądze. Kiedy my dowiadujemy się parę tygodni wcześniej, że mamy zrobić zawody, w zastępstwie za inne miejsce, to po prostu nie możemy dopiąć budżetu – tłumaczył Rafał Kot, współorganizator konkursów PŚ w Zakopanem.

Czekał aż 365 dni! Powrót czołowego skoczka do PŚ

Czytaj też

Stephan Leyhe wrócił do treningów na skoczni (fot. Getty)

Czekał aż 365 dni! Powrót czołowego skoczka do PŚ

Zakopane znowu odżyło


"Biało-czerwona zabawa" rozpoczęła się w Tatrach w weekend 9-10 stycznia. Wtedy na obiekcie im. Stanisława Marusarza próby oddawali uczestnicy zmagań z cyklu FIS Cup. Tydzień później walczono o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kiedy wydawało się, że więcej konkursów najwyższej rangi nie zawita już w tym sezonie do Polski, pojawiły się kłopoty z organizacją zmagań w chińskim Zhangjiakou. Próba olimpijska została odwołana. Na ratunek przyszła... Wielka Krokiew. Od 12 do 14 lutego Zakopane znowu odżyło.

Mimo że wszystko wyglądało dobrze i sprawnie, do końca tak nie było. Rozmowy z poważnymi sponsorami muszą się odbywać wiele miesięcy wcześniej. W firmach do końca roku finansowego wszystko musi być jasne. Budżet w dużych korporacjach ustala się na przełomie października-listopada. Do tego czasu całość powinna zostać dogadana. Jeśli jednak dowiadujemy się o propozycji z FIS z dnia na dzień, nie ma szans załatwić sponsorów, którzy podołają, znajdą na to środki. Musimy przecież zapewnić kwestie logistyczne, hotele, wyżywienie, ochronę. Przez pandemię nie można było zaprosić kibiców, to też pokrzyżowało wiele planów. Na szczęście w lutym się udało. Szans na marzec nie było – dodał były fizjoterapeuta kadry.

W sezonie 2020/21 wiele kwestii działo się na "wariackich papierach". Kibice nie kryli żalu do dyrektora PŚ – Sandro Pertile.

Przed startem sezonu wiedzieliśmy, że mamy dwa PŚ. Sytuacja zmieniała się dynamicznie. Straciliśmy dużo przede wszystkim przez brak kibiców. Reszta budżetowo "pospinała się" bardzo dobrze. Były z tego plusy. Konkursy w zamian za zawody w Chinach, chcieliśmy zrobić propagandowo dla FIS-u. Potem możemy mieć dzięki temu kartę przetargową, tworząc kolejny kalendarz startów. Kiedy nikt nie chciał tego robić, my się zgłosiliśmy i podołaliśmy. Żeby dostawać zawody najwyższej rangi, trzeba też robić Puchary Kontynentalne czy FIS Cup. Z tym również dajemy radę – kontynuował Kot.

Jak organizacja zawodów w Polsce wyglądała od kuchni? – Niektórzy nam zarzucają, że chcemy tylko zarabiać! Nie zarabiamy tylko do własnej kieszeni. Jestem wiceprezesem tatrzańskiego Związku Narciarskiego i pojawiam się w komitetach organizacyjnych PŚ. Nie mam żadnych wypłat, itp.. Pracuję społecznie. To, co uda się zarobić, przeznaczamy na kluby. Bez tego nie dałyby rady. Dostarczamy środki na wypłaty dla trenerów, na zgrupowania dla zawodników, sprzęt i wiele, wiele innych. W TZN korzystają na tym nie tylko skoczkowie, ale również alpejczycy, biegacze czy kombinatorzy norwescy. Jeśli chodzi o PŚ umieszczony w kalendarzu, to zarabia się około 100 tysięcy i lepiej – stwierdził rozmówca TVPSPORT.PL.

Czekał aż 365 dni! Powrót czołowego skoczka do PŚ

Czytaj też

Stephan Leyhe wrócił do treningów na skoczni (fot. Getty)

Czekał aż 365 dni! Powrót czołowego skoczka do PŚ

Wprowadził luz, zachował profesjonalizm. Doleżal przebił Horngachera?
Od lewej: Grzegorz Sobczyk, Stefan Horngacher, Michal Doleżal (fot. PAP)
Wprowadził luz, zachował profesjonalizm. Doleżal przebił Horngachera?

Żyła: skoki to "stan umysłu". Na MŚ przeszedłem siebie

Czytaj też

Piotr Żyła wpatrzony w swój drugi złoty medal mistrzostw świata (fot. PAP).

Żyła: skoki to "stan umysłu". Na MŚ przeszedłem siebie

"Pandemia wybawiła nas z wielkiej kompromitacji"


Łącznie aż sześć "polskich" weekendów w najważniejszych cyklach, brzmi dumnie. FIS ufa naszym specjalistom, a to może mieć przełożenie na pozytywne decyzje w kolejnych latach. – W czasie pandemicznego sezonu 2020/2021 jesteśmy na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o organizatorów. Nic nie zostało u nas odwołane. Wręcz przeciwnie, dobraliśmy organizację kolejnego weekendu. Wywiązaliśmy się z obostrzeń, narzucanych przez FIS i Sanepid. Udało się "przetrwać" bez zakażeń. To będzie procentować w przyszłości – zapewniał były fizjoterapeuta.

Sztabom szkoleniowym, zawodnikom, kibicom i ekspertom marzą się MŚ seniorów w stolicy polskich Tatr. Czy taki scenariusz jest bardzo odległy? – Wszystko robimy po to, żeby dostać tę imprezę. Udowadniamy, że nawet w tak trudnych chwilach jesteśmy w stanie podołać wyzwaniu. Ogarniamy całość wzorowo. Chcemy, by to było wzięte pod uwagę, w momencie w którym złoży się deklarację w FIS-ie odnośnie organizacji MŚ. Pertile w razie niepowodzeń miał w głowie przede wszystkim zastępstwa w Polsce, ale my nie możemy dopłacać do biznesu. FIS hojnie pieniędzy nie przekazuje. Gdyby jednak się pojawiły, to prawdopodobnie zamiast Raw Air, u nas powstałby zastępczy turniej. Środki w PZN nie wystarczyły. Wtopilibyśmy za dużo pieniędzy.

Nie zmienia to jednak faktu, że nie udało się na czas przygotować kompleksu mniejszych obiektów w Zakopanem. Kosztowało to osoby odpowiedzialne za przygotowywanie rywalizacji w MŚJ sporo nerwów.

"Cierpimy" przez małe obiekty. To już prawie ósmy rok, kiedy jeździmy do Szczyrku i Wisły na mniejsze skocznie. Są kwoty, które prawie zrujnowały zakopiańskie kluby. Jak już jedziemy, to bez sensu jest wracać tego samego dnia. Potrzeba zatem zakwaterowania, wyżywienia i innych kwestii. Nowe obiekty miały być gotowe już w listopadzie. W głównym kontrakcie między COS-em a firmą "Wolski" jest zapis, że mają oddać całość do czerwca 2021 roku, ale wszyscy liczyli, że wydarzy się to na jesieni. Pandemia wybawiła nas z wielkiej kompromitacji. Przecież mieliśmy zaplanowane MŚJ. Mieliśmy do grudnia uzyskać wszelkie niezbędne homologacje i odbiór FIS-u – informował Kot.

"Cały świat lubi Zakopane"


W najważniejszym cyklu w tej dyscyplinie trwa aktualnie przerwa spowodowana odwołaniem Raw Air. Dopiero pod koniec maca zostanie rozegrany finał PŚ w Planicy. W weekend odbędą się natomiast zawody Pucharu Kontynentalnego, przedostatnie w sezonie 2020/21. Finał dwa tygodnie później w Rosji. Tę edycję PK zdominowali Austriacy, którzy wygrali dziesięć z piętnastu dotychczasowych konkursów. Blisko końcowego triumfu jest Markus Schiffner. Lider klasyfikacji generalnej o ponad 200 punktów wyprzedza rodaków – Ulricha Wohlgenannta i Stefana Rainera. Czwarty jest Słoweniec Cene Prevc.

Liczę na to, że w kolejnych latach W Polsce nadal będzie bardzo dużo konkursów. Nie można jednak działać profesjonalnie, gdy nie ma czasu. Warto pamiętać, że cały świat lubi do nas przyjeżdżać. Skoczkowie czują się dobrze. PK w Zakopanem będzie najbardziej odsadzonym konkursem. To o czymś świadczy... – zakończył ekspert TVP Sport.

Kiedy skoki w Zakopanem? sobota, 13 marca o godzinie 16:50
Transmisja: 16:20 TVP Sport, TVPSPORT.PL oraz aplikacja mobilna TVP Sport
Kto skomentuje: Stanisław Snopek i Mateusz Leleń
Prowadzący studio: Marcin Rams
Goście/eksperci: Filip Wiśniewski, Wiktor Pękala

Puchar Kontynentalny 2021. Program zawodów w Zakopanem:


– sobota, 13 marca 2021
14:30 – oficjalny trening
15:30 – seria próbna
16:50 – konkurs indywidualny

– niedziela, 14 marca 2021
09:30 – seria próbna
10:30 – drugi konkurs indywidualny

Żyła: skoki to "stan umysłu". Na MŚ przeszedłem siebie

Czytaj też

Piotr Żyła wpatrzony w swój drugi złoty medal mistrzostw świata (fot. PAP).

Żyła: skoki to "stan umysłu". Na MŚ przeszedłem siebie

Zobacz też
Kiedy ostatni konkurs sezonu PŚ w skokach? Relacja na żywo w TVP!
Czas na ostatnie zawody tego sezonu w Pucharze Świata. O której niedzielny konkurs indywidualny? (fot. Getty Images)

Kiedy ostatni konkurs sezonu PŚ w skokach? Relacja na żywo w TVP!

| Skoki narciarskie 
Stoch przed szansą na historyczne osiągnięcie. Jest jeden warunek
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

Stoch przed szansą na historyczne osiągnięcie. Jest jeden warunek

| Skoki narciarskie 
Kończy karierę, nie wystąpi w finale PŚ
Michael Hayboeck (fot. Getty)

Kończy karierę, nie wystąpi w finale PŚ

| Skoki narciarskie 
Skoczek przegrał z... lękiem wysokości. Nie wystąpi w Planicy
Philipp Raimund (fot. Getty Images)

Skoczek przegrał z... lękiem wysokości. Nie wystąpi w Planicy

| Skoki narciarskie 
Puścił do skoku pijanego Ahonena. Teraz rozlicza konkurs cudów
Janne Ahonen (fot. Getty Images)
polecamy

Puścił do skoku pijanego Ahonena. Teraz rozlicza konkurs cudów

| Skoki narciarskie 
wyniki
terminarz
klasyfikacje
Wyniki
dzisiaj
Skoki narciarskie

1

Austria
Austria

1749.3

2

Niemcy
Niemcy

1720.2

3

Słowenia
Słowenia

1707.2

4

Polska
Polska

1680.6

5

Japonia
Japonia

1673.1

6

Norwegia
Norwegia

1484.1

7

Szwajcaria
Szwajcaria

1458.0

8

USA
USA

1350.9

9

Finlandia
Finlandia

561.6

10

Kazachstan
Kazachstan

551.6

Rozwiń
28 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Domen Prevc
Domen Prevc

459.1

2

Anze Lanisek
Anze Lanisek

454.8

5

Stefan Kraft
Stefan Kraft

433.5

7

Karl Geiger
Karl Geiger

418.3

8

Jan Hoerl
Jan Hoerl

418.2

10

Pius Paschke
Pius Paschke

409.4

11

Paweł Wąsek
Paweł Wąsek

409.1

12

Timi Zajc
Timi Zajc

408.7

13

Ren Nikaido
Ren Nikaido

404.1

14

Kamil Stoch
Kamil Stoch

401.1

16

Antti Aalto
Antti Aalto

397.7

17

Piotr Żyła
Piotr Żyła

397.5

19

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

392.7

20

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

389.6

21

Artti Aigro
Artti Aigro

389.4

22

Lovro Kos
Lovro Kos

387.7

24

Yukiya Sato
Yukiya Sato

386.2

26

Rok Masle
Rok Masle

377.7

29

Alex Insam
Alex Insam

365.0

30

Jakub Wolny
Jakub Wolny

363.6

Rozwiń
27 marca 2025
Skoki narciarskie

2

Pius Paschke
Pius Paschke

228.9

4

Domen Prevc
Domen Prevc

225.7

5

Piotr Żyła
Piotr Żyła

225.5

6

Kamil Stoch
Kamil Stoch

225.3

7

Timi Zajc
Timi Zajc

225.0

8

Stefan Kraft
Stefan Kraft

218.2

12

Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi

211.6

13

Anze Lanisek
Anze Lanisek

211.0

14

Antti Aalto
Antti Aalto

210.0

15

Jan Hoerl
Jan Hoerl

209.1

18

Maximilian Ortner
Maximilian Ortner

205.3

19

Karl Geiger
Karl Geiger

202.9

20

Lovro Kos
Lovro Kos

202.5

21

Sandro Hauswirth
Sandro Hauswirth

202.1

22

Ren Nikaido
Ren Nikaido

201.2

23

Yukiya Sato
Yukiya Sato

197.0

25

Stephan Embacher
Stephan Embacher

196.4

27

Artti Aigro
Artti Aigro

193.6

Rozwiń
23 marca 2025
Skoki narciarskie

1

Słowenia
Słowenia

813.4

2

Austria
Austria

809.3

3

Japonia
Japonia

802.5

4

Niemcy
Niemcy

762.1

5

Polska
Polska

699.9

6

Finlandia
Finlandia

681.3

7

Szwajcaria
Szwajcaria

667.2

8

USA
USA

601.6

9

Norwegia
Norwegia

383.9

10

Włochy
Włochy

382.6

11

Estonia
Estonia

382.3

12

Francja
Francja

380.8

Rozwiń

1

Słowenia
Słowenia

543.5

2

Austria
Austria

539.5

3

Japonia
Japonia

535.4

4

Niemcy
Niemcy

507.2

5

Polska
Polska

471.2

6

Finlandia
Finlandia

453.5

7

Szwajcaria
Szwajcaria

445.8

8

USA
USA

412.2

9

Norwegia
Norwegia

383.9

10

Włochy
Włochy

382.6

11

Estonia
Estonia

382.3

12

Francja
Francja

380.8

13

Chiny
Chiny

178.5

14

Kazachstan
Kazachstan

163.0

15

Turcja
Turcja

153.6

Rozwiń
Terminarz
jutro
Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig
 
 
1755
2
Jan Hoerl
Jan Hoerl
 
 
1623
3
Stefan Kraft
Stefan Kraft
 
 
1268
4
Pius Paschke
Pius Paschke
 
 
966
5
Gregor Deschwanden
Gregor Deschwanden
 
 
964
6
Anze Lanisek
Anze Lanisek
 
 
956
7
Johann Andre Forfang
Johann Andre Forfang
 
 
955
8
Andreas Wellinger
Andreas Wellinger
 
 
929
9
Ryoyu Kobayashi
Ryoyu Kobayashi
 
 
865
10
Maximilian Ortner
Maximilian Ortner
 
 
717
11
Domen Prevc
Domen Prevc
 
 
696
12
Kristoffer Sundal
Kristoffer Sundal
 
 
678
13
Karl Geiger
Karl Geiger
 
 
612
14
Paweł Wąsek
Paweł Wąsek
 
 
592
15
Michael Hayboeck
Michael Hayboeck
 
 
587
16
Timi Zajc
Timi Zajc
 
 
548
17
Marius Lindvik
Marius Lindvik
 
 
474
18
Manuel Fettner
Manuel Fettner
 
 
447
19
Ren Nikaido
Ren Nikaido
 
 
430
20
Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud
 
 
267
21
Tate Frantz
Tate Frantz
 
 
256
22
Philipp Raimund
Philipp Raimund
 
 
242
23
Artti Aigro
Artti Aigro
 
 
233
24
Aleksander Zniszczoł
Aleksander Zniszczoł
 
 
231
25
Benjamin Oestvold
Benjamin Oestvold
 
 
211
26
Naoki Nakamura
Naoki Nakamura
 
 
206
27
Kevin Bickner
Kevin Bickner
 
 
170
28
Valentin Foubert
Valentin Foubert
 
 
169
29
Władimir Zografski
Władimir Zografski
 
 
157
30
Lovro Kos
Lovro Kos
 
 
145
31
Kamil Stoch
Kamil Stoch
 
 
141
32
Markus Mueller
Markus Mueller
 
 
139
33
Killian Peier
Killian Peier
 
 
130
34
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
Fredrik Eirinsoenn Villumstad
 
 
120
35
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki
 
 
119
36
Jakub Wolny
Jakub Wolny
 
 
106
37
Antti Aalto
Antti Aalto
 
 
101
38
Markus Eisenbichler
Markus Eisenbichler
 
 
88
39
Piotr Żyła
Piotr Żyła
 
 
80
40
Yevhen Marusiak
Yevhen Marusiak
 
 
76
41
Sakutaro Kobayashi
Sakutaro Kobayashi
 
 
76
42
Stephan Embacher
Stephan Embacher
 
 
72
43
Stephan Leyhe
Stephan Leyhe
 
 
72
44
Yukiya Sato
Yukiya Sato
 
 
69
45
Zak Mogel
Zak Mogel
 
 
59
46
Alex Insam
Alex Insam
 
 
55
47
Robin Pedersen
Robin Pedersen
 
 
47
48
Robert Johansson
Robert Johansson
 
 
32
49
Niko Kytoesaho
Niko Kytoesaho
 
 
28
50
Felix Hoffmann
Felix Hoffmann
 
 
27
51
Eric Belshaw
Eric Belshaw
 
 
26
52
Danil Vassilyev
Danil Vassilyev
 
 
13
53
Maciej Kot
Maciej Kot
 
 
13
54
Yanick Wasser
Yanick Wasser
 
 
13
55
Fatih Arda Ipcioglu
Fatih Arda Ipcioglu
 
 
12
56
Adrian Tittel
Adrian Tittel
 
 
11
57
Jason Colby
Jason Colby
 
 
11
58
Keiichi Sato
Keiichi Sato
 
 
10
59
Eetu Nousiainen
Eetu Nousiainen
 
 
7
60
Ilya Mizernykh
Ilya Mizernykh
 
 
6
61
Rok Masle
Rok Masle
 
 
5
62
Soelve Jokerud Strand
Soelve Jokerud Strand
 
 
5
63
Ziga Jelar
Ziga Jelar
 
 
4
64
Roman Koudelka
Roman Koudelka
 
 
3
65
Kasperi Valto
Kasperi Valto
 
 
2
66
Rok Oblak
Rok Oblak
 
 
2
67
Simon Ammann
Simon Ammann
 
 
2
68
Andrew Urlaub
Andrew Urlaub
 
 
1
69
Clemens Aigner
Clemens Aigner
 
 
1
70
Tomas Kuisma
Tomas Kuisma
 
 
1
Rozwiń
Najnowsze
Fatalne zachowanie Frankowskiego. Czerwona kartka w derbach [WIDEO]
nowe
Fatalne zachowanie Frankowskiego. Czerwona kartka w derbach [WIDEO]
FOTO
Wojciech Papuga
| Piłka nożna / Inne ligi 
Przemysław Frankowski (fot. Getty Images)
GKS Katowice – GKS Tychy. Tauron Hokej Liga – finał (#3) [SKRÓT]
fot. TVP
GKS Katowice – GKS Tychy. Tauron Hokej Liga – finał (#3) [SKRÓT]
| Hokej 
GKS Katowice – GKS Tychy. Tauron Hokej Liga – finał (#3) [MECZ]
GKS Katowice – GKS Tychy. Hokej na lodzie, Tauron Hokej Liga – finał (#3). Transmisja online na żywo w TVP Sport (29.03.2025)
GKS Katowice – GKS Tychy. Tauron Hokej Liga – finał (#3) [MECZ]
| Hokej / Polska Hokej Liga 
Kiedy ostatni konkurs sezonu PŚ w skokach? Relacja na żywo w TVP!
Czas na ostatnie zawody tego sezonu w Pucharze Świata. O której niedzielny konkurs indywidualny? (fot. Getty Images)
Kiedy ostatni konkurs sezonu PŚ w skokach? Relacja na żywo w TVP!
| Skoki narciarskie 
GKS Katowice wrócił do gry! Walka o MP nabrała rumieńców [WIDEO]
W rywalizacji do czterech zwycięstw hokeiści GKS-u Tychy prowadzą z GKS-em Katowice  2-1 (fot. PAP/Michał Meissner)
pilne
GKS Katowice wrócił do gry! Walka o MP nabrała rumieńców [WIDEO]
| Hokej / Polska Hokej Liga 
Kurek lepszy od Leona. Popis ZAKSY w ćwierćfinale
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (PAP/Wojtek Jargiło)
Kurek lepszy od Leona. Popis ZAKSY w ćwierćfinale
| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Oglądaj galę Dzierżoniów Boxing Night
Boks, gala Dzierżoniów Boxing Night. Transmisja online na żywo w TVP Sport (29.03.2025)
trwa
Oglądaj galę Dzierżoniów Boxing Night
| Boks 
Do góry